Gyakran Ismételt Kérdések![]() Mi az a megemelkedett sugárzás, mikor káros az emberi szervezetre?Magyarországon évente 2,4 mSv (millisievert = a sugárzás nagyságára jellemző mértékegység) sugárzás éri a lakosságot természetes forrásokból, ehhez lehet viszonyítani az esetleges többlet sugárterhelést.
Magyarországon az OSJER központi vezető eleme, a BM OKF NBIÉK az OSJER távmérőállomásain mért sugárzás mérési adatainak napi 24 órás folyamatos ellenőrzésével kísérik figyelemmel az ország sugárzási helyzetének változását. A figyelmeztetési (250 nSv/h), illetve a riasztási (500 nSv/h) szintek elérésekor a mérőállomások automatikusan jelzést küldenek részben közvetlenül, részben az ágazati (Paks Zrt., HM, OMSZ, NEFMI, Bátaapáti) központokon át a BM OKF NBIÉK központjába és a BM OKF főügyeletére, ahol kivizsgálják a jelzések okait és szükség esetén az érintett vezetők számára intézkedéseket javasolnak.
A radiológiai szennyezettség várható helyének, idejének térbeli és időbeli eloszlása előrejelzéséhez a BM OKF NBIÉK valós idejű, on-line nukleárisbaleset-elhárítási döntéstámogató rendszert (RODOS) működtet. A rendszer lehetővé teszi, hogy a határon átnyúló nukleáris veszélyhelyzeteket nemzetközileg azonos szakmai alapokon kezeljék, emellett alkalmas a más európai országokban bekövetkezett nukleáris veszélyhelyzetek szimulációjára, a veszélyhelyzet bekövetkezése esetén pedig annak nyomon követésére és hazánkra való hatásának vizsgálatára. |