Hetente gyullad ki egy jármű vármegyénkben - mit tegyünk, és mit ne tegyünk?
2024. november 20. 12:31
Csongrád-Csanád vármegyében 2024-ben eddig összesen 45 járműtűznél avatkoztak be tűzoltóink. Egész évben, minden évszakban előfordulnak gépjárműtüzek, melyek általában nem, vagy csak nagyon ritkán járnak személyi sérüléssel, de komoly anyagi károkat okozhatnak a tulajdonosoknak.
Az autótüzek leggyakrabban (az esetek felében) a motortérben keletkeznek, és a lángok pillanatok alatt beboríthatják az egész járművet. Különösen gyorsan terjed a tűz az utastérben, hiszen tele van éghető anyagokkal. Csak akkor van esélyünk megelőzni a teljes pusztítást, ha gyorsan és ésszerűen cselekszünk.
A legelső lépés mindig a megelőzés. Fontos, hogy megfelelően tartsuk karban autónkat, az elektromos hálózat javítását, átalakítását, plusz elektromos eszközök (hangfalak, lámpák) beépítését minden esetben bízzuk szakemberre. Emellett fontos az is, hogy tartsuk tisztán a motorteret, az alkatrészeket rendszeresen tisztítsuk meg a rátapadt olajos, poros szennyeződésektől. Tűzveszélyes az is, ha az üzemanyagrendszerből benzin vagy gázolaj szivárog. Ezt is ellenőrizzünk vagy ellenőriztessük rendszeresen, és a hibákat javíttassuk ki. Nyáron pedig ne hagyjunk az utastérben olyan tárgyakat (öngyújtó, fertőtlenítő gél, spray), amelyek hő hatására felrobbanhatnak.
Ha módunkban áll, mindenképp vásároljunk egy autótüzek oltására alkalmas eszközt. A legjobb, ha egy egyszerűen működő, minimum 2 kg-os ABC porral oltót szerzünk be. Ötezer és tízezer forint között már megbízható készüléket vehetünk. Olvassuk el a használati utasítást még vásárláskor, vagy kérjük ki az eladó segítségét. Ez azért is fontos, mert egy esetleges pánikhelyzetben már felkészülten, biztonságosan és gyorsan tudjuk elindítani az eszközt. Arra is figyeljünk, hogy az oltót könnyen elérhető helyre tegyük, ahonnan baj esetén gyorsan és egyszerűen elővehetjük.
Amikor észleljük a füstöt vagy a tüzet, azonnal álljunk félre a legközelebbi biztonságos helyen. Mindenki hagyja el a járművet és távolodjon el az autótól.
Ha a motortér ég, a motorháztetőt először csak résnyire emeljük fel, ugyanis a friss levegő hatására a tűz kicsaphat a motorháztetőből és komoly égési sérüléseket okozhatunk.
Ha van az autóban oltóberendezésünk, figyeljünk a többi közlekedőre is. Ha azt látjuk, hogy embertársunk bajban van, füstöl, vagy már ég az autója, akkor biztonságos helyen és távolságban álljunk meg és kezdjük meg az oltást. Ha nincs oltóeszközünk, vagy úgy ítéljük meg, hogy nem kockáztatjuk saját testi épségünket, akkor pedig egy gyors segélyhívás is életeket és értékeket menthet. Azonnal hívjuk a 112-es telefonszámot, hogy a tűzoltók minél hamarabb elindulhassanak a helyszínre.
Fotó: Csongrád-Csanád VMKI/archívum