A 2024-es évet értékelte a katasztrófavédelem vármegyei igazgatója

2025. március 19. 15:38

Sokéves hagyomány már, hogy a katasztrófavédelem az együttműködő szervezetek képviselői körében értékeli az előző évben végrehajtott feladatokat. Követve az elmúlt évek rendjét, Szatmári Imre tűzoltó dandártábornok idén is megtartotta évértékelő beszédét, melyen részt vettek többek között a rendőrség, a mentők, a büntetés-végrehajtás, az idegenrendészet és a közút vármegyei vezetői is, valamint az igazgatóság tiszti állománya.

A rendezvény elöljárója Laczkó Levente tűzoltó ezredes, a BM OKF Megelőzési- és Engedélyezési Szolgálat szolgálatvezetője volt. 

Szatmári Imre tűzoltó dandártábornok összegző beszédében kitért minden szakterületre és működési területre az igazgatóságot érintően, valamint elemezte a 2024-es év főbb adatait. 

Szatmári Imre elmondta, hogy 2024-ben fontos cél volt, hogy az állomány által használt épületek állagát megóvják, a szükséges felújításokat elvégezzék. Kiemelte, hogy több tűzoltóságon újult meg a vizesblokk, máshol pedig az újonnan felszerelt klímák tették elviselhetőbbé a nyári kánikulai napokat. 

A tűzoltók biztonsága szempontjából fontos a védőeszközök beszerzése és folyamatos pótlása, amelyre 2024-ben is nagy gondot fordított az igazgatóság. A járművek szintén a mindennapos mentések alappillérei. 85 gépjármű tartozik a vármegyei katasztrófavédelemhez, plusz két hajót is üzemben tart az igazgatóság. A környezettudatosság jegyében pedig az elektromos autók használata is mindennapos az ügyintézések folyamán.

Az igazgató elmondta, hogy a vármegyében dolgozó munkatársaknak is köszönhetően valamennyi szakterületen biztosították a megelőzési, a felkészülési és a műveleti feladatok végrehajtását. 

Elsődleges feladat az év minden napján és élet- és értékmentés. Ennek szolgálatában öt hivatásos tűzoltó-parancsnokság és két katasztrófavédelmi őrs áll a vármegye területén. Ezekben az épületekben egyszerre, egy időben több, mint nyolcvan hivatásos tűzoltó lát el szolgálatát a nap 24 órájában. 60 települést védenek minden nap. Beavatkozásuk volt bőven 2024-ben is, hiszen összesen 2921 esetben vonultak káreseményekhez az egységek. A káresetek számát és típusát az elmúlt évben is jelentősen befolyásolták az időjárási körülmények. Az aszály volt a leginkább meghatározó, emellett pedig viharokból és szabadtéri tűzesetekből is jutott bőben.  Előbbiből csaknem kétszáz, utóbbiból több, mint 450 lakossági bejelentés érkezett. Összesen 317 hektárnyi terület égett le 2024-ben. A közúti balesetek is sok munkát adtak a vármegyei tűzoltóknak.  Az igazgató külön kiemelte az önkéntes tűzoltók áldozatos munkáját, hiszen az egyesületek az elmúlt évben összesen 391 káresetnél segítették a hivatásos tűzoltók munkáját. 

A tűzoltók magas szintű szakmai felkészültségét rendszeres elméleti és gyakorlati képzésekkel biztosítja az igazgatóság. A beavatkozások fontos eleme a háttértámogatás is, ennek érdekében rendszeresek voltak 2024-ben is az informatikai fejlesztések, melynek segítségével a műveletirányítók minden esetben hatékonyan támogatták a kárestek helyszínén mentést végzőket. 

Laczkó Levente tűzoltó ezredes köszönetet mondott a társzervek vezetőinek az elmúlt évek együttműködéséért és támogatásáért. Hangsúlyozta, hogy az igazgatóság segítő munkája jelentős előrelépést jelentett az önkéntes egyesületek számára is. Elismerte a hivatásos és az önkéntes tűzoltók magas szakmai színvonalon végrehajtott mentéseit, külön kiemelve a HUNOR mentőszervezet eredményeit. Köszönetet mondott azoknak a vármegyei munkatársaknai is, akik részt vettek a 2024-es dunai árvíz védekezési munkálataiban is. 

Laczkó Levente beszédében kiemelte a Területi Tűzmegelőzési Bizottság munkáját és annak jelentőségét, hiszen 2024-ben is számos rendezvényen hívták fel az emberek figyelmét a megelőzés fontosságára. 

Fotó: Molnár Krisztina/CSCSVMKI