A nyárias idő miatt nő a szúnyogártalom

2025. június 02. 13:54

Az idei tavasz nem kedvezett a csípőszúnyogok fejlődésének, áprilisig kevés csapadék hullott, nem tudtak nagy területen kialakulni a lárvák számára ideális vizes élőhelyek. A szeles, hűvös időjárás szintén nem kedvezett a vérszívóknak, így az előző hónapokban nem volt tömeges a jelenlétük. Az elmúlt hetek csapadékosabbak voltak, a kialakult pocsolyákban, kisebb-nagyobb vízgyülemekben, árkokban képesek kifejlődni a szúnyogok.

A következő időszakban továbbra is biológiai módszerrel védekeznek a szakemberek a szúnyoglárvák ellen, amely során a tenyészőhelyeken egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Az anyag a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre ártalmatlan. Összefüggő, nagy kiterjedésű tenyészőhelyeken a légi védekezés a leghatékonyabb eljárás, a mostani elaprózott kisvizek kezelése földi eljárással történik, helyenként csónakból permeteznek. Ezen a héten a Duna felső szakaszán, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom vármegyében, valamint a főváros egyes kerületeiben, összesen több mint ötszáz hektáron végeznek kezeléseket a szakemberek.

 Egyre nagyobb jelentősége van a lakókörnyezetünkben megmaradó vízmegállásokban fejlődő szúnyogfajoknak. A kerti munkák során érdemes figyelmet fordítani a ház körül megjelenő szúnyogok egyedszámának csökkentésére. Számos faj kifejezetten emberközeli életmódot folytat, a kerti eszközökben, játékokban megmaradó víz jelenti az élőhelyüket. A lakossági teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ egy plakátot és egy tájékoztatót készített, amelyek az alábbi linkeken érhetők el: 

https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/633/Seg%C3%ADtse%20%C3%96n%20is%20a%

https://www.nnk.gov.hu/index.php/jarvanyugyi-es-infekciokontroll-foosztaly/141-lakossagi-tajekoztatok/altalanos-tajekoztatok.html

További információk érhetők el a szúnyoggyérítésről a katasztrófavédelem weboldalán:

https://csongrad.katasztrofavedelem.hu/35068/szunyoggyerites-gyik

Fotó: Szőke Péter BM OKF